© Alus/Beer

8 Rgp

Alùs (4) – alkoholinis gėrimas, daromas iš miežių salyklo bei apynių.
Rašytiniuose šaltiniuose alus pirmąkart paminėtas daugiau kaip prieš 6000 metų Babilonijoje. Jį gamino šumerai, gyvenę dabartinėje Irako teritorijoje tarp Tigro ir Eufrato upių. Tačiau manoma, kad alaus istorija siekia akmens amžių, kai žmogus pradėjo auginti javus. Alus (tamsus ir šviesus) yra daromas daugelį tūkstantmečių. Senovės egiptiečiai taip pat mokėjo daryti alų ir savo žinias perdavė graikams; iš jų aludarystės išmoko romėnai.
Aludarystė per Šiaurės Afriką paplito Vakaruose (ir Europoje) ir Rytuose (ir Kinijoje bei Japonijoje). Šiaurės Europoje alų pradėta daryti iš kviečių ir medaus mišinio.
Aludarystė Europoje dažniausiai buvo vienuolynų verslas, todėl ir juose buvo auginami bei ruošiami žolelių mišinių rinkiniai, vadinami griutu (angl. gruite). Mišinius sudarė mirtos, rozmarinai, paprastosios kraujažolės ir daug kitų žolelių, kurios buvo dedamos į alų ne tik dėl aromato, bet ir dėl savo gydomųjų savybių.
XIV a. ir olandai žinojo puikų Hamburgo alaus su apyniais skonį, nors patys gamino jį su griutu. Anglai olandiško alaus su apyniais paragavo kariaudami šiuose kraštuose. Apynių alus pradėtas importuoti į Angliją apie 1400 metus.
Nuo XI a. Lietuvoje alus – apeiginis gėrimas. Dar mūsų šimtmečio pradžioje Aukštaitijoje ir Zanavykuose buvo šeimų, kuriose baigiant Kūčių vakarienę gerdavo silpno miežių alaus. XVIII a. viduryje Lietuvoje buvo atidaryta daug alaus daryklų, prasidėjo alaus rinkos komercializacija.
Lietuvoje alus buvo gaminamas įvairiomis progomis: talkoms, krikštynoms, piršlyboms, vestuvėms, laidotuvėms, mirusiųjų metinėms. Iš visų alaus rūšių seniausias yra salyklinis alus, plačiausiai vartotas ir vartojamas vidurio ir šiaurės rytų Lietuvoje, kur jis gaminamas gana stiprus. Aukštaitijoje salyklas darytas iš miežių, rečiau būdavo primaišoma rugių ar kviečių, o Žemaitijoje dažniau vartotas iš džiovintos duonos, apynių ir cukraus virtas alus.
Alus gali būti silpnas, stiprus, drumstas, šviesus, pasterizuotas, tamsus. Šviesusis alus turi apie 2,8-3,6 proc., tamsusis – apie 2,5-6,1 proc. alkoholio.
Svarbiausios medžiagos, iš kurių daromas alus, yra grūdai (sacharozės šaltinis), miežiai (vartojami taip pat kviečiai, ryžiai ir kukurūzai) ir mielės, kurios suskaido angliavandenius iki etilo alkoholio ir anglies dioksido. Apyniai suteikia alui kvapą ir skonį.
XVI a. Anglijoje pradėjus vartoti apynius imtas vartoti žodis beer (tamsusis alus), kad būtų galima skirti produktą su apyniais nuo produkto be apynių, vadinamo ale (šviesusis alus).
Maksimali tūrinė etilo alkoholio koncentracija – 9,5 proc. alui, specialios technologijos alui, kaimiškam alui.
Yra dvi pagrindinės alaus rūšys:
1. Nestiprus alus, rauginamas su mielėmis, kurios fermentuojasi dugne. Mielės rauginimo kubile nusėda ant dugno.
2. Šviesusis alus, rauginamas su mielėmis, kurios fermentuojasi viršuje. Mielės rauginimo kubile kyla į viršų.
Be apynių, alus daromas daugiausia Britų salose, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Jis būna kartusis (blankusis), stiprusis, silpnas šviesusis (pilstomas) ir rudasis (pilstomas į butelius). Stiprus ir silpnas porteris yra taip pat rauginamas su mielėmis, kurios fermentuojasi viršuje. Visame pasaulyje yra 76 skirtingos alaus kategorijos.
Labiausiai paplitęs nestiprus alus. Jis brandinamas ilgiau (iki šešių mėnesių) negu šviesusis (daugiausia keturias savaites). Svarbiausios jo rūšys – Pilzeno ir Dortmundo alus.
Alaus gamybos procesą sudaro keturios pagrindinės dalys:
1. Salyklo paruošimas.
2. Misos virimas.
3. Rūgimas.
4. Brandinimas.
Alus daromas taip: pirmiausia daiginamas salyklas. Miežiai mirkomi vandenyje, paskui džiovinami ir paskleidžiami ant salyklinių grindų, kad sudygtų. Pasirodžius daigams, salyklas imamas kaitinti džiovinimo krosnyje. Po to jis sukraunamas į alaus darymui paruoštus silosinius sandėlius. Salyklo grūdai sumaišomi, kad būtų vienodo aromato. Tamsų ir stiprų alų daro iš pakepinto salyklo. Gali būti pridedama ir kitų grūdų, pavyzdžiui, kviečių dribsnių, ryžių ir kukurūzų. Apyniai, kurie suteikia kvapą ir skonį, džiovinami tam tikrose krosnyse arba džiovyklose. Alaus darykloje salyklas pilamas į salyklo malūną, kuriame rupiai sumalamas (lukštas nesuardomas) ir tiekiamas į mentalo bosą, kuriame karštas vanduo ekstrahuoja vertingąsias medžiagas. Misa (mentalo bose gautas skystis) verdama variniame katile; įdedama apynių ir, jeigu reikia, cukraus. Ataušinta misa patenka į rauginimo indą, į kurį pridedama mielių.
Misa rauginama ir alus brandinamas uždaruose rezervuaruose, po to filtruojamas. Galiausiai alus išpilstomas į statinaites, butelius ir skardines.
Nuo temperatūros ir mentalo gavimo būdo priklauso gaminamo alaus rūšis.
Alui daryti namie reikia šiek tiek daugiau nei įprastų buitinių prietaisų, kuriais negalima paruošti mentalo, virinti, rauginti ir pilstyti į butelius. Geriausia alų laikyti stikliniuose arba nerūdijančio plieno induose.
Keičiant medžiagas ir kai kurias gamybos smulkmenas, bet laikantis svarbiausių alaus darymo principų, galima gauti įvairiausių rūšių alaus. Gali skirtis skonis, saldumas, spalva ir anglies dioksido kiekis.
Lietuvoje visos alaus rūšys skirstomos į dvi grupes:
1. Šviesusis alus (“Utenos”, “Sostinės” ir kt.).
2. Tamsusis alus (“Baltijos”, “Porteris”, “Biržiečių” ir kt.).
Kiekviena alaus rūšis turi savitą skonį, kvapą, etilo alkoholio kiekį, pvz., “Utenos” – 3,5 proc., “Baltijos” – 4,0 proc., “Porteris” – 5 proc., “Biržiečių” – 6,1 proc. Šviesusis alus nuo apynių atrodo karstelėjęs, tamsusis alus yra salsvas, turi salyklo skonį.
Naminis alus (dabar ypač paplitęs Vidurio ir Šiaurės Lietuvoje – Biržų, Pasvalio) daromas iš miežių (rečiau rugių ar kviečių) salyklo, apynių ir vandens. Kad alus būtų labai stiprus, į jį dedama cukraus, o kad labiau putotų, kartais į salyklą primaišoma žirnių. Kai kur (ypač Žemaitijoje) daromas nestiprus duoninis alus; į jį, be duonos, dedama apynių ir cukraus.
Sausas alus – alkoholinis gėrimas, pasižymintis neįprastu švelniu, gaiviu ir alui būdingo per didelio liekamo kartumo neturinčiu skoniu.
Gaminamas pagal specialią, ilgai tobulintą receptūrą. Gamybos procese naudojami specialūs šviesai atsparūs apyniai leidžia išpilstyti alų į skaidrius butelius, kuriuose alus išlaiko geriausias savybes ir turtingą skonį.
Naudojama aukštutinės fermentacijos gamybos technologija. Alus pasižymi daug sausesniu skoniu. Didžioji dalis salykle esančių cukrinių medžiagų per ilgą fermentavimo periodą virsta alkoholiu ir šitaip gaunamas išgrynintas mažesnio kaloringumo gėrimas.
Daugelis alaus rūšių tinka prie rūgščių sūrių, rūkytų, fermentuotų, pikantiškų ar riebių patiekalų. Prie alaus tinka karštos dešrelės arba sardelės su įvairiais garnyrais (troškintais kopūstais, bulvių koše, žaliaisiais žirneliais) ir šalti užkandžiai: sumuštiniai (su sūriu, ikrais, dešra ir kt.), vėžiai, Kaspijos kuojos (voblos), specialūs tešlos kepiniai (sūdytos lazdelės, sausi riestainiai, sūrūs tešlainiai, juodos duonos džiūvėsiai), rūkytos žuvys, bulvių traškučiai ir t.t.
Švedijoje alus – ne tik kaip gėrimas, bet ir kaip maisto gaminimo priedas (verdama alaus sriuba). Čekijoje, kur daugiausia per metus išgeriama alaus visoje Europoje, gaminamas alaus padažas, alaus pilama į tešlą, kurioje kepama silkė ar žuvis; aluje troškinama įdaryta karšto rūkymo karka (be kaulo).
JAV populiarus alaus daryklos-restorano modelis, kai pačiame restorane verdamas firminis alus.
Pasaulyje žinomi trys alaus rauginimo būdai (technologinės grupės):
1. Apatinės fermentacijos būdas, kai rūgimo metu mielės nusėda ant dugno. Gaminamas šviesusis 3 – 5 proc. alkoholio turintis lengvas alus.
2. Aukštutinės fermentacijos būdas. Gaminamas aštresnio skonio ir stipresnis – 4-6,5 proc. alkoholio turintis tamsusis alus, porteris, angliškas šviesusis alus. Šis metodas laikomas pasenusiu, tačiau šiuo būdu pagamintas alus papildomas Didžiojoje Britanijoe.
3. Laukinės fermentacijos būdas, naudotas prieš 7000 metų, dabar beveik pamirštas.
Alus skirstomas į dvi technologines grupes:
1. Viršutinio rūgimo alus (dažniausiai yra tamsus, tačiau šviesus yra kvietinis alus. Lietuvoje gaminamas porter tipo alus, kvietinis (baltas, weizen), miežių vyno (barley wine) tipo alus).
2. Apatinio rūgimo alus (lager tipo alus. Lietuvoje populiariausios alaus rūšys: „Švyturys“, „Kalnapilis“, „Utenos“, „Horn“, „Tauras“ ir kt.).
Prie viršutinio rūgimo alaus priskiriamas bitter, mild, brown ale, pale ale, strong ale, scotch ale, barley wine, porter, stout, red irish ale, lambic, weizen tipo alus. Apatinio rūgimo alui priskiriamos tokios rūšys, kaip pilsner, vienna, bock, munchen, shwarzbier (juodas), export, dortmunder, dry, ice.
Paruoštas vartoti alus pilstomas į įvairiausią tarą – stiklo butelius, skardines, aliuminines statines. Dauguma parduodamo alaus išpilstoma į naujos kartos PET butelius su orą stabdančia sienele, kurie ilgiau išlaiko alų šviežią.
Į alų visame pasaulyje įdedama įvairiausių priedų: vaisių (vyšnių, bananų, ženšenių skonio), žolelių, medaus. Gaminami alaus kokteiliai.
Lietuviai alų geria užkąsdami virtų žirnių su spirgais, keptos duonos su česnakais, virtų kiaulės ausų ar kojyčių. Be to, atšaldytas alus duodamas ir prie šiltų patiekalų.
Į stalą tiekiamas atšaldytas: šviesus alus – kuo šaltesnis, o stiprus ir tamsus – ne per šaltas. Pilamas į bokalus (gulsčio bokalo sienele) su putele. Šviesiam alui tinka aukštos lieknos taurės, tamsiam – platūs bokalai ar taurės, stipriam – taurės, panašios į viskio taures.
Svečiai vaišinami pilstant alų iš ąsočio. Jeigu alus paduodamas buteliuose, juos atidaryti reikia kuo tyliau ir pastatyti paskui šalia kėdės ant grindų; pilti reikia truputį pavertus taurę, kad putos neišsilietų ant stalo.
Pagrindiniai Lietuvos aludarių kraštai – vidurio ir šiaurės Lietuva. Šiuo metu Lietuvoje veikia 90 oficialių alaus daryklų, kurios rinkai siūlo apie 500 alaus rūšių.
Žr. alaũs tèchninis reglameñtas

Beer – an alcoholic drink made from barley malt and hops.
The written sources mention beer for the first time more than 6000 years ago in Babylonia. It was manufactured by the Sumerians, who lived in the current Iraqi territory between the Tigris and Euphrates rivers. However, it is considered that the beer back to stone age, when man began to grow crops. Beer (dark and light) is done for many millennia. The ancient Egyptians also paid to make beer and its knowledge transmitted Greeks, the Romans learned their brewery.
Brewery in North Africa spread to the West (and Europe) and East (China and Japan). Northern Europe began to make beer from wheat and honey mixture.
Brewery in Europe were mostly monastic business, and therefore they were grown and prepared herbal blends sets, called avalanches (called gruite). A mixture of myrtle, rosemary, common yarrow, and many other herbs that have been made into beer, not only for flavor but also for its medicinal properties.
XIV century and Hamburg, the Dutch knew a great beer with hops flavor, although most were produced by the avalanches. English Dutch beer with hops tasted fought in these lands. Hops beer started to import to England around 1400 years.
From the eleventh century Lithuania beer – a ceremonial beverage. Even at the beginning of our century was Zanavykas Highlands and families with end of Christmas Eve dinner drank weak beer barley. Century Lithuania was the middle of a significant number of breweries began brewing market commercialization.
Lithuania beer was produced on different occasions: talk, christenings, matchmaking, weddings, funerals, anniversary of the deceased. Of all the beers, malt beer is the oldest, most widely used and is used for mid-and north-eastern Lithuania, where he made a rather strong. Highlands malt made from barley, was less the added rye or wheat, but more often used in Lowland dry bread, boiled in sugar and hops beer.
Beer may be weak, strong, cloudy, bright, pasteurized, dark. Light beer is about 2.8 to 3.6 percent., Dark – about 2.5 to 6.1 percent. vol.
The main material from which the beer is brewed, the grains (source of sucrose), corn (also used for wheat, rice and maize) and yeast that break down carbohydrates to ethyl alcohol and carbon dioxide. Hops give beer flavor and taste.
Sixteenth century After the use of hops in England began to use the word beer (dark beer), in order to allow the product to the product without the hops, hops, ale called (light beer).
The maximum volume of ethyl alcohol – 9.5 per cent. beer, beer, special techniques, kaimiškam beer.
There are two main types of beer:
1st Light beer fermentation with yeast, the fermentation at the bottom. Yeast fermentation vat is deposited on the bottom.
2nd Lager beer fermentation with yeast, the fermentation at the top. Yeast fermentation in the tub rises.
In addition to hops, beer is made mostly in the British Isles, Australia and New Zealand. It is bitter (blankusis), strong, weak light (on tap) and Brown (bottled). Strong and weak porter is also the fermentation of yeast, the fermentation at the top. Around the world, is 76 different beer categories.
The most common small beer. It is aged longer (up to six months) than light (maximum four weeks). The most important of his species – the Pilsen beer, and Dortmund.
The brewing process consists of four main parts:
1st Preparation of malt.
2nd Juice cooking.
3rd Fermentation.
4th Maturation.
Beer is made as follows: first daiginamas malt. Barley is soaked in water, then dried and spread on a malting floor to germinate. When the sprouts, malt kiln fired charged. He then placed in a brewing silos ready for storage. Malt grain mix that is equal flavor. Dark and strong beers are made from malt fried. It may be added to other cereals such as wheat flakes, rice and maize. Hops, which provide flavor and taste, some dried or kiln-drying. Brewery malt is poured into the malt mill, which grind coarsely ground (shell not) and is available in mentalo boss, a hot water extract valuable materials. Wort (mash boss received a liquid), copper cooking pot, add the hops and, if necessary, sugar. Cooled must fall into fermentation vessel in which yeast is added.
Tureen fermentation and aging beer in closed containers and then filtered. Finally, the beer is poured into barrels, bottles and cans.
From the temperature and depends on the manner mash beer types.
For beer at home to be a bit more than usual for household appliances, which are not prepared mash, boil, fermentation and bottling. The best beer store in glass or stainless steel containers.
Replacing some of the materials and manufacturing details, but in accordance with the key principles of brewing, you can get different kinds of beer. Can vary the taste, sweetness, color, and carbon dioxide.
Lithuania all beers are divided into two groups:
1st Ale beer (“Utena“, “Sostines“ (Capital), etc..).
2nd Dark beer (“Baltic“, “Porter“, “Birzieciu, etc.).
Each species has its own beer taste, odor, ethyl alcohol content, for example. “Utena“ – 3.5 percent. “Baltic“ – 4.0 percent. “Porter“ – 5 per cent. “Birzieciu“ – 6, 1 percent. Light beer from the hops seem times, dark beer is fruity, malt to taste.
Beer House (now extremely widespread in central and northern part of Lithuania – Biržai, Pasvalys) is made from barley (less rye or wheat), malt, hops and water. That beer is very strong, it added sugar, and the more frothy, sometimes the added to the mash peas. In some places (especially in Lowland) have a mild beer Flour; to him, no bread, sugar and hops are added.
Dry beer – an alcoholic drink, which is characterized by unusually mild, refreshing beer and typical over-liekam bitterness has no taste.
Manufactured in accordance with a special recipe for a long time for improvement. The production process of using special light-resistant hops allows bottled beer into transparent bottles, which retains the best qualities of beer and a rich taste.
Used for ascending the fermentation process technology. Beer has a much drier taste. Most of the malt sugar in the material over a long period of fermentation of alcohol and thus becomes purified received lower-calorie drink.
Many types of beer for the acidity of cheeses, smoked, fermented, spicy or fatty meal. The beer for hot dogs or sausage with a variety of side dish (steamed cabbage, mashed potatoes, green peas) and cold snacks: sandwiches (with cheese, eggs, sausage, etc..), Cancer of the Caspian roach, the special bread dough (salt sticks, dried bagels, savory pastry, bread rusks), smoked fish, potato chips, etc.
Swedish beer – not only as a beverage but also as an additive in food preparation (cooking beer soup). Czech Republic, where most beer drunk per year across Europe, producing beers sauce, add beer to the batter, a baked fish or herring, beer stewed shank stuffed with hot smoke (without bones).
U.S. popular brewery-restaurant model, when the restaurant cooked the same brand of beer.
The world famous Three beer fermentation process (technology group):
1st Lower fermentation process in which the fermentation of yeast settles on the bottom. Light produced by 3-5 percent. alcohol with a light beer.
2nd Upper fermentation method. Produced sharper and stronger taste – 4 to 6.5 percent. alcohol with a dark beer, porter, English pale ale. This method is considered obsolete, but this way is added to beer in the United Kingdom.
3rd Wild fermentation method used prior to 7000 years ago, now almost forgotten.
Beer is divided into two technology groups:
1st Upper fermentation of beer (usually dark, but light is a wheat beer. Produced in Lithuania porter-type beer, wheat (white Weizen), and barley wine (barley wine) type of beer).
2nd Lower fermentation of beer (lager. In Lithuania, the most popular types of beer: “The Lighthouse“ “Kalnapilis“, “Utena“, “HORN“, “Tauras“, etc..).
The top-fermenting beers include bitter, mild, brown ale, pale ale, strong ale, Scotch ale, barley wine, porter, stout, red Irish ale, Lambic, Weizen beer type. Lower fermentation of beer includes species such as Pilsner, Vienna, Bock, Munchen, shwarzbier (black), Export, Dortmunder, dry, ice.
Ready-made beers on tap in the wide range of containers – glass bottles, cans, aluminum drums. Most of the beer is bottled in a new generation of PET bottles with air arresting wall that keeps beer fresh longer.
The beer in the world add a variety of accessories: fruit (cherries, bananas, ginseng flavor), herbs, honey. The company produces beer cocktails.
Lithuanian beer drinking eating cooked peas with cracklings, fried bread with garlic, boiled pig ears or feets. In addition, the beer is cooled and given to a warm dish.
The table is available in refrigerated: ales – the colder, and dark and strong – not too cold. Poured into a glass (Landscape pint of wall) with the salsify. Beer Loving Cup for high-lean, dark – wide mugs or cups, a strong – Cup, like the whiskey glasses.
Guests treated to a pitcher of beer pilstant. If a beer bottle fed, they should be open as quietly and then build a chair next to the floor, pour a little to be spinning a cup, the foam spillage on the table.
The main Lithuanian Brewers Edge – Central and northern Lithuania. Currently, Lithuania has 90 official brewery, which offers a market of about 500 kinds of beer.
See . beer technical regulation

Reklama

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: