© Vasara – vaistažolių rinkimo metas

27 Geg

VaistažolėsSakoma, jog daugelis vaistažolių renkama iki Joninių. Vienos – vos spėjus pasitraukti kalendorinei žiemai, kitų galima pasirinkti ir vėliau. Dabar žvelgiame į tuoj prasidedančią vasarą ir patariame, kokių vaistažolių suskubti pasirinkti iki Joninių

Žolininkės teigia, kad turėtume imti pavyzdį iš savo senelių, prosenelių ir gydytis augalėliais, kurie auga mūsų žemėje, nes kitų kraštų, pasak jų, nelabai mums ir tinka.

Birželio mėnesį renkami raudonosios gudobelės, rugiagėlės, smiltyninio šlamučio žiedai, šalpusnio žiedai ir lapai, trikertės žvaginės, kraujažolės, čiobrelio žolė, pelyno, mėlynių, didžiosios ugniažolės, trispalvės našlaitės, dirvinio asiūklio, plaukuotosios sukatžolės, dilgėlių lapai.

Liepos mėnesį renkami smiltyninio šlamučio žiedynai, balinio ajero žolė, trilapio puplaiškio lapai, jonažolės, raudonėlio, skėtinės širdažolės žolė, vaistinės medetkos žiedai, gysločio, miltinės arkliauogės lapai, pelkinio pūkelio, gailio ir pelyno žolė, aviečių uogos, mėlynės be kotelių ir mėlynių lapai.

Rugpjūčio mėnesį renkami kelminio paparčio šaknys, triskiaučio lakišiaus, ugniažolės žolė, adonio žolė ir žiedai, balinio ajero žolė, smiltyninio šlamučio žiedynai, girtuoklių uogos, šalpusnio žiedai ir lapai, trikertės žvaginės žolė, apynio, baltalksnio spurgos, kmyno žolė, pataisų sporų augalų galvutės, plačialapio gysločio lapai.

 Šeivamedžio žiedai

Šeivamedžio žiedai

Žiedai skinami per patį žydėjimą birželio ir liepos mėnesiais. Arbatai pritraukti reikia 10 minučių.

Naudojama kaip prakaitą varanti priemonė, esant aukštai temperatūrai, kraujui valyti, o dėl didelio vitamino C kiekio – organizmo jėgoms stiprinti. Šeivamedžio vanduo tinka veido odos priežiūrai, lapų nuoviras – sodo ir daržo kenkėjams naikinti.

 Liepžiedžiai

Liepžiedžiai

Liepžiedžių arbatą palaikyti 10 minučių, kad pritrauktų.

Gelbsti kaip prakaitą varanti priemonė infekcijų ir peršalimo atveju, ramina nervus bei valo kraują. Liepos medžio anglys geriamos nuo viduriavimo.

Dažnai naudojami šeivamedžio ir liepos žiedų mišiniai.

 Apyniai

Apyniai

Iš beveik pražydusių žiedų spurgelių, kurie renkami gegužės ir birželio mėnesiais, paruošiama arbata, kuriai pritraukti reikia 10 minučių.

Ji geriama apetitui pagerinti ir nuo miego sutrikimų.

 Vaistinė melisa

Melisa (vaistinė)

Jos lapus reikia rinkti prieš žydėjimą birželio-rugpjūčio mėnesiais. Arbatai pritraukti reikia 10-15 minučių.

Geriama, esant silpnumui, širdies, žarnyno ir skrandžio skausmams, spazmams. Lapai taip pat yra puikus prieskonis salotoms, padažams, sriuboms. Dažnai naudojama sumaišyta kartu su pipirmėte.

 Vingiorykštė

Vingiorykštė
Šis augalas pražysta prieš pat Jonines. Tai – aspirino šaltinis: puikiai tinka sunegalavus, padeda numalšinti galvos skausmą. Vingiorykštės žiedeliai džiovinami, iš jų verdama arbata, o šaknis galima kasti dabar arba rudenį.

Jonažolė

Jonažolė
Ši vaistažolė pražysta per Jonines. Tai puikus vaistas nuo mažo kraujospūdžio. Jonažolės arbatos veikia raminamai, gerina žmogaus savijautą. Tačiau jų negalima vartoti, jei ketinate mėgautis saulės voniomis, nes tai gali pakenkti organizmui, išberti odą.

 Raktažolė

Raktažolė

Ją dar vadina šv. Petro rakteliais. Ypač naudingi lapeliai – tikras vitaminų šaltinis. Dabar dar galima rinkti žiedelius. Raktažolė labai tinka plaučių ligoms gydyti ir organizmui stiprinti.

Aviečių lapai

Aviečių lapai

Aviečių uogos renkamos liepos ir rugpjūčio mėnesiais, o lapai skinami pasirinktinai. Tai puikus vaistas sergant peršalimo ligomis, gripu, angina. Tinka karščiavimui ir skausmui malšinti, pasižymi vidurius kietinančiomis savybėmis, todėl vartojama viduriuojant.

Juodųjų tuopų pumpurai

Juodųjų tuopų pumpurai

Juodosios tuopos daugiausia auga prie dvarų. Anksčiau jų surinktus pumpurus užpildavo namine degtine. Toks užpilas buvo naudojamas pūliuojančioms žaizdoms gydyti. Juo taip pat galima gydyti skrandžio skausmus ar opas.

 Kartusis kietis

Kartusis kietis (liaudiškai – pelynas arba pelūnas)

Vaistas nuo pilvo skausmų. Žinoma, kaip ir daugelį kitų, taip ir šią vaistažolę reikia vartoti saikingai, nes pavartojus per daug pelūnas tampa nuodingas. Tuomet sutrinka žarnyno veikla.

 Beržo lapai

Beržo lapeliai

Koks nepaprastas vaistas yra beržo pumpurai, gydantys odos ligas, padedantys skaidyti akmenis, ir sula, rašėme pavasario temoje. O beržo lapeliai skirti reumatui gydyti. Reikia jų uždėti ant kojų, kai jas skauda, ir laikyti, kol ta vieta net šlapia tampa. Geriausia juos skinti pavasarį, bet galima ir dabar.

 Asiūklio žolė

Asiūklis 
Šis augalas itin mėgsta rūgščią dirvą. Pirmiausia išauga jo ūgliai. Žolininkė pasakojo, jog senovėje tuos ūglius skindavo ir dėdavo jų badmečiu į duoną. Tik nuimdavo vadinamąsias kepurėles, nes jos karčios.

Asiūklyje daug silicio, ši vaistažolė tinka akmenims, cistoms šalinti, padeda turintiems bėdų dėl šlapimo.

 Gyslotis

Gyslotis

Gysločio lapai jau greit bus dideli. Jie puikiai gydo žaizdas, ir net pūliuojančias. Iš jų galima gaminti vadinamuosius pleistrus: reikia užtepti medaus ant gysločio lapų ir dėti ant žaizdos. Šis „pleistras“ ištraukia karštį ir pūlius.

 

Parašykite komentarą

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: